Search Menu
Search

Art. 258 KK.

Wiecie co oznacza pojęcie zorganizowanej grupy przestępczej? Są to przynajmniej trzy osoby, które łączy wspólny cel popełniania przestępstw.

Wiecie co oznacza pojęcie zorganizowanej grupy przestępczej? Są to przynajmniej trzy osoby, które łączy wspólny cel popełniania przestępstw. Osoby takie ścigane są obecnie z art. 258 KK. Cechami charakterystycznymi dla grupy są kierownictwo, hierarchiczność, dyscyplina.

Ciekawe w tym jest to, że aby możliwe było skazanie za to przestępstwo, nie musi występować jakikolwiek jego skutek, wystarczy sama przynależność, bez konieczności wykazywania popełnienia z grupą przestępstwa.

Czyli kto może mieć przybitą grupę? Osoby, które są świadome jej istnienia oraz akceptują jej cele i co najmniej godzą się na ich przestępczą realizację. Można mówić o trzech rodzajach przestępczości zorganizowanej, narkotykowej, ekonomicznej, kryminalnej.

Przestępczość kryminalną w latach 90 ubiegłego wieku stanowiły min. gangi: pruszkowski, wołomiński. Z kolei dziś synonimem grupy są gangi „białych kołnierzyków” czyli przekręty VATowskie, wyłudzanie unijnych dotacji, pożyczek, przestępstwa na rynku bankowym czy ubezpieczeniowym, dużo mówi się też o cyberprzestępczości.

W dzisiejszych czasach walka z takimi grupami jest cięższa niż wcześniej, kiedyś ci ludzie nie do końca kryli się z tym czym się zajmują, robili to co prawda pod przykrywkami legalnie działających biznesów, ale i tak każdy na dzielnicy wiedział kto jest kim. Dziś przestępstwa „białych kołnierzyków” są trudniejsze do wykrycia ze względu na dużą siatkę powiązań tych ludzi i na rozległość działań grup do których należą.

Walką z nimi w Polsce zajmuje się CBŚP.

Zostańcie ze mną a dowiecie się z Akt czy taka grupa działa obok was.

FIGURANT

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *