Search Menu
Search

Czemu niektóre sprawy trafiają właśnie do CBŚP?

Czy zastanawialiście się kiedyś czym jest przestępstwo samo w sobie? Kto je popełnia i dlaczego? Jak je dzielimy, no i kto to do cholery ogarnia?

Dziś chcę Wam powiedzieć o pewnych cechach policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), co to w ogóle za wydział, czym się zajmuje i dlaczego niektóre sprawy trafiają akurat tam.

Policja to umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego, natomiast historia CBŚP KGP zaczyna się w 2000 r. i jest odpowiedzią Policji na przestępczość zorganizowaną. Pamiętacie zapewne, co działo się w latach 80 i 90 ubiegłego wieku, gdy groźni Panowie biegali po ulicach z bronią, zbierali haracze, porywali dla okupu, napadali na tiry i rozprowadzali narkotyki.

No właśnie… I jak tym wszystkim miała zajmować się Policja, jaki wydział, co, gdzie i do kogo?

Tak oto powstała komórka zwana Centralnym Biurem Śledczym Komendy Głównej Policji z połączenia działającego od 1994 r. Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną KGP i powołanego w 1997 r. Biura do Spraw Narkotyków KGP. Na początku trzeba było opracować przestępczą mapę Polski, podzielić to na grupy, na wpływy. Tu idziemy dalej, do roku 2014 gdzie zostaje wyodrębnione Centralne Biuro Śledcze Policji.

Po co?

Po to żeby zwiększyć skuteczność zwalczania przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju. Takich spraw mamy masę.

Od piątku zaczynamy z konkretnymi sprawami.

Czytajcie moje AKTA…

FIGURANT

Projektowanie stron internetowych – DWaywizytówki cyfrowe
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *