Search Menu
Search

Śmierć Igora Stachowiaka z rąk tych, którzy mieli stać na straży prawa

Czy urzędnicy mogą zniszczyć firmę? Przeczytajcie moje AKTA, a dowiecie się sami, do czego są zdolni jeśli tylko chcą…
Śmierć Igora Stachowiaka

Śmierć Igora Stachowiaka… W maju 2016 roku policja zatrzymała Igora Stachowiaka, myśląc, że to poszukiwany Mariusz Frontczak. Stachowiak został brutalnie obezwładniony, duszony i rażony paralizatorem, a następnie zmarł.

Śmierć Igora Stachowiaka po brutalnym zatrzymaniu przez policję w 2016 roku

W maju 2016r. doszło do zdarzenia, które wstrząsnęło całą Polską. W komisariacie policji Wrocław-Stare Miasto, po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy Igor Stachowiak umiera. Cała sprawa ma swój początek 13 maja 2016 kiedy to poszukiwany za handel narkotykami, skazany prawomocnym wyrokiem, 22-letni Mariusz Frontczak, będąc skuty kajdankami, zbiegł patrolowi w czasie próby zatrzymania. Po tym zdarzeniu wrocławska policja powołała zespół funkcjonariuszy, którzy poszukiwali uciekiniera, a w komisariatach rozwieszono jego fotografie. Niestety 15 maja 2016 na wrocławskim rynku policjanci zatrzymują 25-letniego Igora Stachowiaka uznając omyłkowo że jest to poszukiwany Frontczak. zatrzymali powracającego z klubu nocnego 25-letniego Igora Stachowiaka. Już samo zatrzymanie budzi wątpliwości ponieważ były do tego zaangażowane dwa dwuosobowe patrole policji, został on w gwałtowny sposób obezwładniony, duszony i rażony paralizatorem, po czym odwieziony do komisariatu.

Śmierć Igora Stachowiaka – szczegóły zdarzenia

Co działo się dalej? Przeprowadzono badanie alkomatem, które nie wykazało obecności alkoholu w wydychanym powietrzu, jednak w okresie późniejszym wydruk z alkomatu zaginął. Stachowiak został wyprowadzony z pokoju przesłuchań do toalety, leżąc na podłodze łazienki ze zgaszonym światłem był rażony paralizatorem przez 6 policjantów. W trakcie przekuwania przez sześciu funkcjonariuszy kajdanek z przodu do tyłu, Stachowiak przestał oddychać.

Co wobec tego doprowadziło do śmierci chłopaka?

Miesiąc po śmierci Stachowiaka biegli medycyny sądowej w raporcie z sekcji zwłok jako prawdopodobne przyczyny zgonu podali wspólne działanie trzech czynników: obecności w ciele denata amfetaminy, tramadolu oraz substancji z grupy syntetycznych katynonów, kilkukrotnego rażenia prądem z paralizatora, powodu wywierania silnego ucisku na szyję przez osobę lub osoby drugie podczas obezwładniania. Twarz i ciało Stachowiaka nosiły ślady licznych obrażeń.

Śmierć Igora Stachowiaka

Śmierć Igora Stachowiaka: przyczyna zgonu i wynik postępowania, a także skazanie policjantów

Stwierdzono, że najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci Igora Stachowiaka była niewydolność krążeniowo-oddechowa w przebiegu arytmii po epizodzie spowodowanym zażyciem środków psychoaktywnych.

W komisariacie zainstalowany jest monitoring, ale w niedzielny poranek 15 maja 2016 roku nie zarejestrowało się jakiekolwiek nagranie z żadnej z kilku kamer zamontowanych w budynku.

W czerwcu 2019r Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia uznał czterech policjantów winnych przekroczenia uprawnień i znęcania się nad Igorem Stachowiakiem. W lutym 2020r Sąd Okręgowy podtrzymał te kary. Są one prawomocne. W 2021 roku RPO wniósł kasację do Sądu Najwyższego o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Śmierć z rąk funkcjonariuszy

Jedno jest pewne, takie sytuacje nigdy nie powinny mieć miejsca. Nie powinno być tak, że są ci, którzy z góry skazani są na porażkę.

To już któraś opisywana sprawa, w której giną dowody, śledczy milczą ale czy mimo skazania winnych można mówić o sprawiedliwości kiedy śmierć poniósł człowiek z rąk tych, którzy mają stać na straży prawa.

Wyczekujcie kolejnych AKT.

FIGURANT

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *