Search Menu
Search

Śmierć Jolanty Brzeskiej… czy kamienice w Warszawie warte są śmierci niewinnej osoby?

Oddziały antyterrorystyczne to wyspecjalizowane jednostki policji, przechodzące specjalistyczne szkolenie w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi.
Śmierć Jolanty Brzeskiej

Śmierć Jolanty Brzeskiej. Jolanta Brzeska, polska działaczka społeczna, została zamordowana w Warszawie 1 marca 2011 roku po zaangażowaniu się w obronę eksmitowanych lokatorów, stając się symbolem walki przeciw eksmisjom oraz inspiracją dla tekstów kultury. Jej śmierć była wynikiem wstrząsu termicznego, podtrucia tlenkiem węgla i oparzeń ciała powstałych w wyniku podpalenia.

Nadużycia w procesie reprywatyzacji w Warszawie: analiza liczby poszkodowanych i działania lokalnych grup społecznych.

Po upadku PRL, rozpoczął się proces reprywatyzacji warszawskich nieruchomości przejętych na podstawie tzw. dekretu Bieruta. Za prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz częstotliwość zwracania nieruchomości zwiększyła się z ok. 130 do ok. 200 nieruchomości rocznie. Na przypadki nadużyć podczas procesu reprywatyzacji (z okresu prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej poprzedników) uwagę początkowo zwracali niektórzy politycy np. Piotr Ikonowicz, środowiska lokatorskie np. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów czy Komitet Obrony Lokatorów, ruchy miejskie. Oszacowano, że w latach 1990–2016 liczba poszkodowanych osób procesem reprywatyzacji w Warszawie wyniosła od 40 tys. do 55 tys.

Śmierć Jolanty Brzeskiej: Zabójstwo polskiej działaczki społecznej, która stała się symbolem walki przeciw eksmisjom, wywołuje szeroką reakcję społeczną i inspiruje teksty kultury.

Osobą, o której usłyszeli wszyscy mieszkańcy Warszawy w związku z tą sprawą była na pewno Jolanta Brzeska. Polska działaczka społeczna zaangażowana, która bardzo mocno zaangażowała się w obronę eksmitowanych lokatorów, zamordowana 1 marca 2011 przez nieznanych sprawców. Po śmierci Jolanty Brzeskiej jej wizerunek zaczął być wykorzystywany przez przedstawicieli ruchu lokatorskiego jako symbol walki przeciw eksmisjom, zaś sama jej postać stała się inspiracją dla powstania tekstów kultury. Mieszkała w kamienicy przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie, która przeszła pod własność spadkobierców dawnych właścicieli. W maju 2006 pełnomocnik spadkobierców jednostronnie rozwiązał umowę najmu kwaterunkowego i po raz pierwszy podniósł czynsz. Brzescy powołali wtedy Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. W 2007 stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane i odtąd skupia osoby zamieszkujące w budynkach zwróconych potomkom dawnych właścicieli, a które są zagrożone eksmisją. Jak to na nowych właścicieli takich kamienic przystało lokatorzy, w tym Jolanta Brzeska otrzymywali podwyżki czynszu, które miały doprowadzić do tego, że lokatorzy sami opuszczą kamienicę. Za niepłacenie czynszu w pełnej wysokości Brzescy otrzymali nakaz eksmisji. Pełnomocnik właścicieli kilkukrotnie próbował zająć jej mieszkanie, a proponowane przez niego sposoby ugody nigdy nie doczekały się realizacji. Jolanta Brzeska uczestniczyła w protestach związanych z realizacją wyroków eksmisyjnych. Udzielała wsparcia moralnego oraz służyła samodzielnie zdobytą wiedzą prawną. Prowadziła też rejestr spraw eksmisyjnych, ich postępu i przebiegu. Często uczestniczyła w obradach warszawskiej Rady Miasta, domagając się przyjęcia i realizacji postulatów związanych z obroną lokatorów. Jolanta Brzeska aktywnie sprzeciwiała się reprywatyzacji Warszawy. 1 marca 2011 Jolanta Brzeska opuściła mieszkanie nie zabierając z niego m.in. telefonu. Kilka dni później córka zgłosiła jej zaginięcie na komendzie policji. Sześć dni po opuszczeniu przez nią mieszkania połączono zgłoszenie zaginięcia ze znalezieniem przez spacerowicza spalonych zwłok kobiecych. Badania genetyczne potwierdziły, że zwęglone ciało należało do Jolanty Brzeskiej. Sekcja wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci był wstrząs termiczny, podtrucie tlenkiem węgla oraz rozległe oparzenia ciała powstałe w wyniku podpalenia naftą.

Śmierć Jolanty Brzeskiej
Portret Jolanty Brzeskiej na manifestacji w obronie praw lokatorów w Warszawie. 2011 r./ Leszek Szymański /PAP
Nierozwiązana zagadka: Śmierć Jolanty Brzeskiej nadal pozostaje niewyjaśniona, a śledztwo umorzone z braku zidentyfikowania sprawców.

Sprawa śmierci Jolanty Brzeskiej nie została wyjaśniona a sprawców tego bestialskiego czynu nie zatrzymano do dnia dzisiejszego. Policjant, który badał próbki pobrane z mieszkania Brzeskiej, zastrzelił się kilkanaście dni później. Wykluczono aby Jolanta Brzeska popełniła samobójstwo, prokuratura brała pod uwagę możliwość morderstwa a wśród potencjalnych motywów wymieniano porachunki właścicieli lokali i kamieniczników. Śledztwo w sprawie pozbawienia życia Jolanty Brzeskiej zostało umorzone 8 kwietnia 2013 z powodu niewykrycia sprawców czynu zabronionego.

Wznowienie śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej: Minister sprawiedliwości zapowiada działania po rażących brakach wcześniejszego śledztwa.

19 sierpnia 2016 minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział wznowienie śledztwa w sprawie zabójstwa Brzeskiej i powierzenie go prokuraturze spoza Warszawy. Równocześnie wszczęto postępowanie wobec prokuratorów prowadzących wcześniejsze śledztwo „za rażące braki i zaniechania na pierwszym etapie śledztwa związanego z wyjaśnieniem okoliczności tragicznej śmierci działaczki. Prokurator generalny zarzucił pierwszemu śledztwu przyjęcie błędnej kwalifikacji czynu, brak planu śledztwa, zaangażowanie niedoświadczonych prokuratorów i funkcjonariuszy, niedokładne oględziny na miejscu, gdzie znaleziono zwłoki oraz nieprzeprowadzenie wielu dowodów lub badanie ich długo po zdarzeniu. W sierpniu 2021 po raz kolejny umorzono śledztwo z powodu niewykrycia sprawcy.

Kolejna sprawa, kolejne zabójstwo bez wykrycia i ukarania sprawców i kolejne niedbalstwo służb w prowadzonym postępowaniu.

Zostańcie ze mną i czytajcie moje AKTA.

FIGURANT

DWay DWay Poznań DWay Włocławek DWay Warszawa DWay Kraków DWay Gdańsk Agencja reklamowa Agencja reklamowa DWay Agencja reklamowa Włocławek Agencja reklamowa Lipno Agencja reklamowa Poznań Agencja reklamowa Warszawa Agencja reklamowa Kraków wizytówki cyfrowe wizytówki cyfrowe SmartV strony internetowe dway social media social media dway
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *