Search Menu
Search

Świadek koronny…

Świadek koronny jest zobowiązany do zachowania tajemnicy i zeznawania w sposób obiektywny i neutralny, co jest kluczowe dla praworządności i sprawiedliwości. Ale jak to dokładnie działa…?
świadek koronny

Wiecie o czym jest ustawa z dnia 25.06.1997r. ?

Mówi ona o instytucji tzw. świadka koronnego oraz małego świadka koronnego. Świadek koronny to osoba podejrzana, która zgodziła się zeznawać w charakterze świadka w zamian za odstąpienie od wykonywania na nim kary lub jej złagodzenie. Ustawa trochę kontrowersyjna bo można by powiedzieć „coś za coś”. Państwo będzie chroniło przestępców w zamian za to, że inni przestępcy pójdą siedzieć.

Pamiętacie jak pisaliśmy o osobowych źródłach informacji? Świadek koronny to właśnie OZI bo to on dostarcza najwięcej wiedzy na temat tego co dzieje się w świecie przestępczym. Dla Państwa pomoc kilku takim zbłądzonym duszyczkom to nic w porównaniu do tego ilu przestępców można zamknąć i jak pięknie wygląda to wtedy w statystykach policyjnych.

Nadzwyczajne złagodzenie kary dla świadka koronnego

Przepis art. 60 § 3 kodeksu karnego przewiduje nadzwyczajne załagodzenie kary wobec tzw. małego świadka koronnego. Jest nim sprawca współdziałający z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, pod warunkiem, że ujawni on organowi powołanemu do ścigania przestępstw informacje, które dotyczą osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa, jak również istotne okoliczności jego popełnienia.

Jest to instytucja odrębna od świadka koronnego, o którym mowa w ustawie o świadku koronnym. Mały świadek koronny nie podlega ograniczeniom dotyczącym zwykłego świadka koronnego, co wzbudza wiele kontrowersji. Instytucja zwykłego świadka koronnego w ostatnich latach w zasadzie nie występuje, natomiast mały świadek koronny jak najbardziej. Prokuratorzy często sięgają po tego typu narzędzie, szczególnie w śledztwach związanych z handlem narkotykami. Przypominam o sprawie, którą opisywaliśmy niedawno. Myślicie, że do tej sprawy wykorzystany został przepis art. 60 KK? Pozostawiam to waszej wyobraźni.

Jak do tej pory najbardziej znanym polskim świadkiem koronnym jest Jarosław Sokołowski ps. Masa, który powiązany był z grupą pruszkowską. Świadek celebryta ale swoją wiedzą pogrążył niejedną osobę.

Obecnie w polskich sądach toczy się wiele spraw, do których powoływani są mali świadkowie koronni. To nadal przynosi duże korzyści dla wymiaru sprawiedliwości bo złapanie bandytów z takimi osobowymi źródłami informacji jest o wiele łatwiejsze.

Czytajcie moje AKTA, a dowiecie się więcej o świadkach koronnych

FIGURANT

DWay DWay Poznań DWay Włocławek DWay Warszawa DWay Kraków DWay Gdańsk Agencja reklamowa Agencja reklamowa DWay Agencja reklamowa Włocławek Agencja reklamowa Lipno Agencja reklamowa Poznań Agencja reklamowa Warszawa Agencja reklamowa Kraków wizytówki cyfrowe wizytówki cyfrowe SmartV strony internetowe dway social media social media dway
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *