Metody stosowane podczas kontroli operacyjnej oraz o osobowych źródłach informacji.
Ostatnio mogliście przeczytać o samej kontroli operacyjnej. Dziś powiem wam trochę o metodach stosowanych podczas takiej kontroli oraz o osobowych źródłach informacji. Współpraca z OZI jest właściwie jedną z głównych metod czynności operacyjno-rozpoznawczych. Tylko jak wytypować takie źródło i skąd wiadomo, że ktoś taki nie będzie wprowadzał w błąd. W końcu po jednej stronie człowiek i po drugiej stronie człowiek.
Inicjatywa werbunku leży w zasadzie po stronie policji. To takie na początku działanie na czują i albo coś zagra albo nie. Przede wszystkim osobowe źródło informacji musi być przydatne, posiadać wiedzę ale musi to też być osoba wiarygodna, w końcu taka, której w jakiś sposób można zaufać. Są sytuacje, że taką pierwszą, wstępną rozmowę prowadzi policyjny psycholog żeby określić jakie korzyści taka współpraca może przynieść. OZI przede wszystkim mają dużą wiedzę o tym co dzieje się na danym podwórku, w danej grupie. Pozyskanie źródła informacji nie może być przypadkowe.
Celem czynności operacyjnych jest przede wszystkim rozpoznawanie przestępstw, uzyskiwanie informacji o grupach przestępczych. Szybkie ustalenie składu i roli członków np. zorganizowanej grupy przestępczej, ustalenie źródeł dowodowych i przerwanie działalności przestępczej są najczęściej niemożliwe bez właściwego rozpoznania, które powinno być prowadzone na bieżąco, przy wykorzystaniu osobowych źródeł informacji mających określone dotarcie operacyjne, czyli funkcjonujących w określonym środowisku lub miejscu.
W przypadku zorganizowanych grup przestępczych dochodzi do werbunku i współpracy z osobami z tych kręgów bo te źródła informacji są najpewniejsze.
Dziś było spokojnie ale cały czas oglądajcie się za siebie i nie traćcie czujności.
OZI są wśród was.
FIGURANT