Search Menu
Search

Fundusz Sprawiedliwości… Gdzie ta sprawiedliwość?

Fundusz Sprawiedliwości poddany jest śledztwu Prokuratury Krajowej z powodu nieprawidłowości w przyznawaniu dotacji.
fundusz sprawiedliwości

Funduszu Sprawiedliwości: Pomoc pokrzywdzonym i przeciwdziałanie przestępczości

Funduszu Sprawiedliwości powstał w 1997r. jako Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. To instytucja państwowa ukierunkowana na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Krytyka Najwyższej Izby Kontroli: Fundusz Sprawiedliwości bez Celu i Efektywności

Już w 2021r Najwyższa Izba Kontroli zarzuciła, że w praktyce zatracił on charakter funduszu celowego, dublował wydatki wielu organów państwowych, a ponad 60 proc. środków trafiało na zadania inne niż bezpośrednia pomoc pokrzywdzonym przestępstwem.

fundusz sprawiedliwości

Skandal wokół Funduszu Sprawiedliwości

Od stycznia 2024 r. wydatkowanie środków z Funduszu Sprawiedliwości bada Prokuratura Krajowa. W związku ze sprawą dokonano przeszukań, m.in. w domu b. ministra sprawiedliwości i byłego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Zatrzymane zostały cztery osoby. Jest to trzech urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości związanych z funduszem oraz jedna osoba, która jest beneficjentem Funduszu Sprawiedliwości. Co zatem spowodowało taką sytuację, że instytucja Państwowa mająca pomagać pokrzywdzonym obywatelom znalazła się pod obserwacją Prokuratury?

Fundusz Sprawiedliwości: Luksusy zamiast Pomocy dla Pokrzywdzonych

W lutym br. podjęte zostało śledztwo w sprawie prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Okazuje się, że nieprawidłowości dotyczą 280mln zł a środki te były przyznawane organizacjom, fundacjom związanym z ówczesną władzą. Coraz bardziej rozkręca się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Najwyższą dotację dostała organizacja Profeto prowadzona przez księdza Michała O. i nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że w miejscu gdzie miał powstać ośrodek dla osób pokrzywdzonych znaleźć miało się m.in. pięć studiów nagraniowych, trzy reżyserki do postprodukcji, serwerownie czy sala widowiskowa. Organizacja ma już swój portal, radio, aplikację mobilną i platformę do rekolekcji i chyba ambicje, aby stworzyć imperium medialne na wzór o. Tadeusza Rydzyka. Na razie na ambicjach się skończyło.

Pegasus dla CBA bez prawnej legitymacji

Również duże kontrowersje budzi fakt, że to decyzją podpisaną przez wiceministra Michała Wosia, z Funduszu przekazano 25 mln. zł, aby CBA mogło zakupić program szpiegujący Pegasus co było oczywiście niezgodne z prawem, ponieważ CBA finansowane może być jedynie z budżetu państwa.

Wstrzymane dotacje na śladzie korupcji

Sprawa związana z Funduszem Sprawiedliwości jest rozwojowa ponieważ na liście beneficjentów znajdują się głównie podmioty związane z władzami PIS i Suwerennej Polski. Dotacje na rok 2024r zostały wstrzymane celem kontroli.

Osoby zatrzymane wniosły zażalenia na areszt, ich wnioski nie zostały jak dotąd rozpatrzone.

Do tematu wrócimy w kolejnych aktach.

FIGURANT

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *