Wiecie kim jest policyjny profiler? Czym się zajmuje i jakie sprawy są jego działką?
Z reguły to policyjny psycholog, który wchodzi w umysł przestępcy starając się wytypować konkretną osobę, która daną zbrodnię byłaby w stanie popełnić. Wstępna analiza popełnionego przestępstwa nie zawsze daje wszystkie oczekiwane odpowiedzi. Nie dowiemy się kim mógł być sprawca, jakie miał usposobienie, czy kochał czy nienawidził, albo wciąż żył jakąś traumą z dzieciństwa, nie wykluczając, że cierpiał na jakieś schorzenie. Kiedy możliwości skutecznego typowania są z reguły wyczerpane, a sprawca dalej pozostaje nieustalony, do gry włącza się wspomniany wcześniej profiler, policyjny specjalista, odkrywający kolejno karty przestępczej duszy i umysłu.
W tym miejscu należy wspomnieć, że tworzy się zarówno profil przestępcy jak i ofiary. Uwzględnienie jej zachowania jest niezbędne przy rekonstrukcji przebiegu zdarzenia. Praca profilera jest pracą analityczną.
Analiza profilera…
Głównym obiektem analizy są informacje zawarte w aktach sprawy. Po wstępnej analizie wszystkiego, co dało się ustalić w wyniku oględzin , prowadzący śledztwo podejmuje decyzję o skorzystaniu z profilującego psychologa. Przydają się tutaj oględziny z miejsca zdarzenia, profilera interesuje wartość kontekstowa miejsca zdarzenia. Chodzi o położenie względem innych siedzib ludzkich, względem szlaków komunikacyjnych, czy jest to miejsce trudno dostępne, czy wręcz przeciwnie.
Profilerzy mogą brać udział w przesłuchaniu świadków czy nawet sami przeprowadzać wywiady np. z członkami rodziny ofiary, aby pogłębić informacje o niej.
Tworzony jest rys psychologiczny sprawcy pozwalający zawęzić grupę podejrzanych.
Jak podają dostępne źródła badawcze, pierwszy profil kryminalny pochodzi z 1888r. i jest to profil seryjnego zabójcy „Kuby Rozpruwacza”, który kilkukrotnie dopuścił się zbrodni na kobietach, głównie prostytutkach w Londynie. Natomiast nigdy nie ustalono jego prawdziwej tożsamości.
Uważajcie na siebie…
FIGURANT