Pegasus w Polsce – ORZELBIALY
Pegasus w Polsce
W 2018 r. pojawił się raport Citizen Lab, który wskazywał, że operator o nazwie roboczej ORZELBIALY rozprzestrzeniał Pegasusa, wykorzystując sieci komórkowe należące do Polkomtel, Fiberlink, Orange Polska, T-Mobile Polska, PROSAT, Vectra i Netia. Sposób działania Pegasusa nie wymaga jednak ich zgody na rozprzestrzenianie szpiega przy użyciu ich sieci. W 2018 r. Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że CBA otrzymało od Ministerstwa Sprawiedliwości środki pochodzące z Funduszu Sprawiedliwości. W 2019 r. pieniądze te powiązano z zakupem za pośrednictwem jednej z warszawskich firm informatycznych oprogramowania do inwigilacji. Na początku CBA zaprzeczyło kupnu „systemu masowej inwigilacji Polaków”. 16 października 2019 w sprawie kupna Pegasusa odbyło się zamknięte posiedzenie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Komisja nie skorzystała z przysługującego jej prawa do sporządzenia komunikatu dla mediów z posiedzenia.
Wykorzystanie Pegasusa w zatrzymaniu Sławomira Nowaka
W 2020 r. ustalono, że system Pegasus był wykorzystany do zatrzymania przez CBA byłego ministra Sławomira Nowaka. Z racji pracy Nowaka w sztabie wyborczym opozycyjnego kandydata na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego zwrócono uwagę na możliwość inwigilacji sztabu Rafała Trzaskowskiego podczas kampanii wyborczej. W odpowiedzi minister koordynator Służb Specjalnych oczywiście nie potwierdził wykorzystania Pegasusa i zaprzeczył inwigilacji sztabu opozycji. W lipcu 2021 r., w związku z aferą dotyczącą inwigilacji prezydenta Francji została opublikowana lista stron internetowych potencjalnie wykorzystywanych do rozprzestrzeniania szpiega Wśród 1406 opublikowanych adresów dwa wskazują na polską stronę internetową e-monitoring-przesylek i e-prokuror.info.
Pegasuss w Polsce – stopień agresywności i nielegalność użycia
Według informacji, w Polsce Pegasusa używano w „stopniu niezwykle agresywnym” a samo kupno i wykorzystanie Pegasusa było nielegalne i stanowiło „rażące naruszenie norm konstytucyjnych”.
Potwierdzone przypadki stosowania Pegasusa w Polsce
Citizen Lab potwierdziło pięć przypadków stosowania Pegasusa w Polsce; według laboratorium oprogramowania użyto wobec Krzysztofa Brejzy, Romana Giertycha, Ewy Wrzosek (prokurator, członek stowarzyszenia Lex super omnia, krytyczka zmian w sądownictwie wprowadzonych w czasie rządów PIS, Michała Kołodziejczaka i Tomasza Szwejgierta (dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego portalu Służby specjalne). Brejza miał być inwigilowany w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, w czasie kampanii pełnił funkcję szefa sztabu wyborczego KO, a ponadto potwierdziło ślady prób zainfekowania Pegasusem na telefonach Ryszarda Brejzy i Magdaleny Łośko-asystentki Krzysztofa Brejzy. Przypadek?
Powołanie Komisji Śledczej ds. Pegasusa przez Sejm RP
17 stycznia 2024 Sejm RP powołał komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Zakres prac komisji obejmie okres od 16 listopada 2015 do 20 listopada 2023.
Pegasus w Polsce – zakończenie stosowania przez służby
Od września 2021 r. NSO Group, izraelski producent Pegasusa odmawiał przedłużenia licencji subskrypcyjnej na Pegasusa, przez co korzystanie z Pegasusa przez polskie służby stało się niemożliwe.
W takim Państwie prawa przyszło nam żyć.
Do tematu wrócimy w kolejnych aktach.
FIGURANT