Nawiązując do ostatniego tematu, było o ABW dziś będzie o CBA
Służby specjalne CBA
CBA to umundurowana i uzbrojona służba specjalna RP, urząd do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.
Służby specjalne CBA – walka z korupcją w instytucjach publicznych i gospodarczych
W ustawie o CBA mowa jest przede wszystkim o korupcji. W myśl tej ustawy, korupcja to czyn polegający na obiecywaniu, proponowaniu lub wręczaniu przez jakąkolwiek osobę, bezpośrednio lub pośrednio, jakichkolwiek nienależnych korzyści osobie pełniącej funkcję publiczną dla niej samej lub dla jakiejkolwiek innej osoby, w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu jej funkcji ale także polegający na żądaniu lub przyjmowaniu przez osobę pełniącą funkcję publiczną bezpośrednio, lub pośrednio, jakichkolwiek nienależnych korzyści, dla niej samej lub dla jakiejkolwiek innej osoby, lub przyjmowaniu propozycji lub obietnicy takich korzyści, w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu jej funkcji, popełniany w toku działalności gospodarczej, obejmującej realizację zobowiązań względem instytucji publicznej. Najprościej rzecz ujmując jeśli chciałbyś coś sobie załatwić na szybko, jakiś fajny przetarg miałby być Twój to próbując wręczyć jakiemuś urzędasowi za to kasę może się Tobą zainteresować CBA.
Służby specjalne CBA – Tomasz Kaczmarek i głośne akcje przeciwko korupcji
O CBA było głośno min. za sprawą agenta Tomka, Tomasza Kaczmarka. Kojarzony z głośnymi akcjami CBA dotyczącymi m.in. Beaty Sawickiej i Weroniki Marczuk oraz willi w Kazimierzu Dolnym. Swoją „przygodę” z CBA zaczął w 2006r., gdzie w prowadzonych operacjach działał pod fałszywymi nazwiskami jako Tomasz Małecki lub Tomasz Piotrowski. Z okresu działalności w CBA głośne stały się trzy sprawy, w których występował pod przykryciem. Jako Tomasz Piotrowski, rzekomy przedsiębiorca budowlany, brał udział w rozpracowywaniu ówczesnej posłanki PO, Beaty Sawickiej, w sprawie rzekomej próby tzw. ustawienia przetargu publicznego i następnie przyjęcia korzyści majątkowej. Beata Sawicka oczywiście została zatrzymana zaś na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi na konferencji zorganizowanej przez szefa CBA przedstawiono część materiałów operacyjnych.
Służby specjalne CBA a skandal z udziałem Beaty Sawickiej i Weroniki Marczuk
W swoim oświadczeniu wydanym następnego dnia i w późniejszych wyjaśnieniach w toku procesu karnego posłanka twierdziła, że została celowo uwikłana w sytuację korupcyjną przez niestandardowo działającego funkcjonariusza, który miał ją uwodzić i manipulować za pomocą czułych SMS-ów, upominków, pocałunków czy wspólnych kolacji. Postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy umorzono w 2010 wobec niestwierdzenia znamion czynu zabronionego i uznania, że funkcjonariusze działali w ramach prawa. Sawicka została skazana na karę łączną 3 lat pozbawienia wolności natomiast Sąd Apelacyjny w Warszawie w kwietniu 2013 zmienił zaskarżony wyrok i prawomocnie uniewinnił Beatę Sawicką od popełnienia zarzucanych jej czynów, uznając, że techniki operacyjne stosowane przez funkcjonariuszy CBA były nielegalne. Jako Tomasz Małecki zajmował się sprawą Weroniki Marczuk, aktorki i prawniczki, która została zatrzymana w 2009 w związku z rzekomym przyjęciem łapówki i planowanym przyjęciem kolejnej w zamian za pomoc w ustawieniu planowanej prywatyzacji jednego z wydawnictw. Marczuk przedstawiła swoją wersję wydarzeń wskazując, iż działała w ramach prowadzonej praktyki zawodowej. Zrzucała, iż rozpracowujący ją agent CBA próbował ją uwieść. W 2011 śledztwo przeciwko Weronice Marczuk zostało umorzone wobec braku znamion przestępstwa w jej działaniach.
Zainteresowanie nieruchomościami
Również pod nazwiskiem Tomasz Małecki prowadził sprawę w Kazimierzu Dolnym, w trakcie której dokonano zakupu na rzecz CBA domu w tej miejscowości. Sprawa ta była skierowana przeciwko Jolancie Kwaśniewskiej, żonie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, do których rzekomo miała należeć ta nieruchomość zakupiona na inną osobę.
Czy granice zostały przekroczone? Kontrowersje w działaniach operacyjnych służb specjalnych
W powyższych sprawach, działając pod przykryciem, był kreowany jako bogaty biznesmen, korzystał m.in. z luksusowych samochodów i drogich ubrań. Tomasz Kaczmarek w późniejszych wywiadach zaprzeczał, by uwodził Beatę Sawicką i Weronikę Marczuk. Twierdził, że to obie kobiety składały mu propozycje korupcyjne. Pojawia się pytanie czy przy tych sprawach były to rzeczywiście działania operacyjne policji? Czy jednak pewne granice zostały przekroczone, czy w działaniach operacyjnych takie chwyty są dozwolone.
19 lutego 2020 został zatrzymany na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Białymstoku celem przedstawienia mu zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia ok. 10 mln zł, oszustw związanych z przyznaniem dotacji na kwotę ok. 39 mln zł oraz tzw. prania pieniędzy w kwocie 2 mln.
Do tematu powrócimy. Czytajcie moje AKTA.
FIGURANT