Służby specjalne (m.in. ABW) to umundurowana i uzbrojona struktura państwowa o zadaniach wywiadowczych lub kontrwywiadowczych. Mają uprawnienia do stosowania technik operacyjnych i przekazywania informacji najważniejszym organom państwa.
Służby specjalne w Polsce, w tym ABW, posiadające szczególne uprawnienia i zaawansowane technologie
Obecnie w Polsce funkcjonują następujące instytucje, które określa się mianem służb specjalnych i są to Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu Wojskowego oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Służby wyposażone są w szczególne uprawnienia i kompetencje, które bardzo często pomagają zwalczać zagrożenia o różnorodnym charakterze. W tych instytucjach zatrudniani są wykwalifikowani oraz odpowiednio wyszkoleni funkcjonariusze, którzy pracują przy pomocy innowacyjnych technologii oraz za pomocą nowoczesnego sprzętu.
ABW – Służba specjalna ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce
Może przybliżymy dziś formację ABW, służba specjalna powołana do ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Została utworzona 29 czerwca 2002 po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa, w miejsce którego utworzono dwie odrębne agencje ABW i Agencję Wywiadu.
Sprawa ‘mafii węglowej’: zaangażowanie ABW i samobójstwo Barbary Blidy
Głośną sprawą, którą zajmowało się min. ABW była sprawa „mafii węglowej”. Sprawa o tyle istotna, że podczas przeszukania domu jednej z osób zamieszanych w aferę węglową właśnie ta osoba popełniła samobójstwo. Tą osobą była Barbara Blida, polska polityk, posłanka na Sejm X, I, II, III i IV kadencji, minister gospodarki przestrzennej i budownictwa. Jak to możliwe, że w domu pełnym pilnujących jej funkcjonariuszy popełniła samobójstwo?
Kontrowersje wokół śmierci Barbary Blidy
Postrzeliła się śmiertelnie w klatkę piersiową 25 kwietnia 2007, podczas czynności jej zatrzymania w domu w Siemianowicach Śląskich. Podczas działań ABW była posłanka poprosiła o możliwość skorzystania z toalety, gdzie wyjęła z szafki rewolwer Astra 680, z którego się postrzeliła. Nakaz jej zatrzymania wydał prokurator okręgowy w Katowicach na podstawie relacji Barbary Kmiecik, mających dotyczyć powiązań korupcyjnych. Według prokuratorów Barbara Blida była podejrzewana o pomocnictwo w przekazaniu łapówki w śledztwie związanym z tzw. mafią węglową. Okoliczności śmierci byłej posłanki pozostawały niejasne. W krytycznej chwili z Barbarą Blidą przebywała funkcjonariuszka ABW. Film stanowiący nagranie z akcji rejestruje jedynie wejście funkcjonariuszy ABW do domu Blidów oraz rozmowę z mężem Barbary Blidy. 25 kwietnia 2007 Sejm zażądał w trybie pilnym informacji rządu na temat okoliczności śmierci Barbary Blidy. Okoliczności zdarzeń, do których doszło w domu Barbary Blidy, były badane, po ich wydzieleniu do osobnego śledztwa 10 listopada 2009, przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, która na podstawie zebranych dowodów, nie znalazła podstaw do stwierdzenia, by po śmierci Barbary Blidy zacierane były ślady i dowody, związane ze zdarzeniem. Łódzka prokuratura uznała również, że nie doszło do niedopełnienia obowiązków ze strony funkcjonariuszy publicznych realizujących zadania związane z zabezpieczeniem i oględzinami miejsca zdarzenia oraz oględzinami zwłok. Do wyjaśnienia sprawy została powołana komisja śledcza, która i tak nie dała odpowiedzi na wszystkie pytania a w toku śledztwa pojawiło się jeszcze więcej wątpliwości czy Blida faktycznie popełniła samobójstwo czy postrzeliła się w trakcie szarpaniny z funkcjonariuszką ABW, która była z nią w tym czasie w łazience. Na te pytania nie otrzymamy już odpowiedzi, zostały pochowane wraz z Barbarą Blidą.
Jej grób znajduje się na cmentarzu w Siemianowicach Śląskich.
Chcecie więcej?
Czytajcie moje AKTA
FIGURANT