Search Menu
Search

Służby specjalne – ABW

Na tle niepoczytalności psychopatów… Na poziomie anatomicznym, psychopaci mogą mieć zmniejszoną objętość niektórych obszarów mózgu, między innymi kory wyspy czy ciała migdałowatego, jak również połączeń między różnymi rejonami mózgu.
abw

Służby specjalne (m.in. ABW) to umundurowana i uzbrojona struktura państwowa o zadaniach wywiadowczych lub kontrwywiadowczych. Mają uprawnienia do stosowania technik operacyjnych i przekazywania informacji najważniejszym organom państwa.

Służby specjalne w Polsce, w tym ABW, posiadające szczególne uprawnienia i zaawansowane technologie

Obecnie w Polsce funkcjonują następujące instytucje, które określa się mianem służb specjalnych i są to Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu Wojskowego oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Służby wyposażone są w szczególne uprawnienia i kompetencje, które bardzo często pomagają zwalczać zagrożenia o różnorodnym charakterze. W tych instytucjach zatrudniani są wykwalifikowani oraz odpowiednio wyszkoleni funkcjonariusze, którzy pracują przy pomocy innowacyjnych technologii oraz za pomocą nowoczesnego sprzętu.

ABW – Służba specjalna ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce

Może przybliżymy dziś formację ABW, służba specjalna powołana do ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Została utworzona 29 czerwca 2002 po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa, w miejsce którego utworzono dwie odrębne agencje ABW i Agencję Wywiadu.

abw

Sprawa ‘mafii węglowej’: zaangażowanie ABW i samobójstwo Barbary Blidy

Głośną sprawą, którą zajmowało się min. ABW była sprawa „mafii węglowej”. Sprawa o tyle istotna, że podczas przeszukania domu jednej z osób zamieszanych w aferę węglową właśnie ta osoba popełniła samobójstwo. Tą osobą była Barbara Blida, polska polityk, posłanka na Sejm X, I, II, III i IV kadencji, minister gospodarki przestrzennej i budownictwa. Jak to możliwe, że w domu pełnym pilnujących jej funkcjonariuszy popełniła samobójstwo?

Kontrowersje wokół śmierci Barbary Blidy

Postrzeliła się śmiertelnie w klatkę piersiową 25 kwietnia 2007, podczas czynności jej zatrzymania w domu w Siemianowicach Śląskich. Podczas działań ABW była posłanka poprosiła o możliwość skorzystania z toalety, gdzie wyjęła z szafki rewolwer Astra 680, z którego się postrzeliła. Nakaz jej zatrzymania wydał prokurator okręgowy w Katowicach na podstawie relacji Barbary Kmiecik, mających dotyczyć powiązań korupcyjnych. Według prokuratorów Barbara Blida była podejrzewana o pomocnictwo w przekazaniu łapówki w śledztwie związanym z tzw. mafią węglową. Okoliczności śmierci byłej posłanki pozostawały niejasne. W krytycznej chwili z Barbarą Blidą przebywała funkcjonariuszka ABW. Film stanowiący nagranie z akcji rejestruje jedynie wejście funkcjonariuszy ABW do domu Blidów oraz rozmowę z mężem Barbary Blidy. 25 kwietnia 2007 Sejm zażądał w trybie pilnym informacji rządu na temat okoliczności śmierci Barbary Blidy. Okoliczności zdarzeń, do których doszło w domu Barbary Blidy, były badane, po ich wydzieleniu do osobnego śledztwa 10 listopada 2009, przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, która na podstawie zebranych dowodów, nie znalazła podstaw do stwierdzenia, by po śmierci Barbary Blidy zacierane były ślady i dowody, związane ze zdarzeniem. Łódzka prokuratura uznała również, że nie doszło do niedopełnienia obowiązków ze strony funkcjonariuszy publicznych realizujących zadania związane z zabezpieczeniem i oględzinami miejsca zdarzenia oraz oględzinami zwłok. Do wyjaśnienia sprawy została powołana komisja śledcza, która i tak nie dała odpowiedzi na wszystkie pytania a w toku śledztwa pojawiło się jeszcze więcej wątpliwości czy Blida faktycznie popełniła samobójstwo czy postrzeliła się w trakcie szarpaniny z funkcjonariuszką ABW, która była z nią w tym czasie w łazience. Na te pytania nie otrzymamy już odpowiedzi, zostały pochowane wraz z Barbarą Blidą.

Jej grób znajduje się na cmentarzu w Siemianowicach Śląskich.

Chcecie więcej?

Czytajcie moje AKTA

FIGURANT

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *